Події
Пошук
Форма входу
Логін:
Пароль:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Меню сайту
Категорії розділу
Cтатті [1]
Конференції [0]
Події музею [1]
Дослідження, атрибуція творів мистецтва [1]
Музейний календар [9]
Музейний календар
Головна » Дослідження, атрибуція творів мистецтва

У категорії матеріалів: 1
Показано матеріалів: 1-1

Сортувати по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам
Невідомий художник Гвідо Рені
"Христос у терновому вінку" (1575-1642)
Полотно, олія. ХVІІ ст.
"Христос у терновому вінку"
(
Художній музей
у Луцьку)
 
Полотно, олія
(Лувр, Париж, Франція)
 
Напередодні Великодніх свят експозицію Художнього музею доповнено ще одним експонатом. Це полотно невідомого художника під назвою «Христос у терновому вінку» (Полотно, олія; XVI I ст.; Західна Європа). Існує припущення фахівців, що цей твір належить пензлю італійського майстра живопису та гравюри Гвідо Рені (1575 – 1642). Процес дослідження твору сьогодні ще триває. Однак уже на цьому етапі можна з певністю говорити, що ця версія не тільки небезпідставна, а й цілком аргументована. На таку думку наштовхує порівняльний аналіз композиційно-колористичного вирішення твору, а надто сама іконографія зображення, включаючи ідентичність окремих деталей та особливості технічних прийомів.
Гвідо Рені (1575 – 1642) – представник італійського бароко, вихованець Болонської академії мистецтв, учень Анібале Караччі. Послідовно працюючи на ниві станкового та монументального живопису, він прагнув у своїй творчості знайти шлях поєднання категорії ідеального із реальністю. Ще зовсім молодою людиною художник здобув популярності й великої слави у сучасників. Головними об’єктами натхнення і взірцями для наслідування для нього було античне мистецтво, традиції Рафаеля та Караваджо.
Провідні твори: «Святий Франциск і ангел», Пінакотека, Болонья; «Атланта і Гіпоменей», Прадо; «Самсон-переможець», Пінакотека, Болонья; «Смерть Катерини Олександрійської», музей Діочезано, Албенья, інші. Творчий доробок Гвідо Рені надзвичайно об’ємний. Його мистецтво стало своєрідним критерієм професійності для XVI I століття. Багато академічних художників цього часу були послідовниками започаткованих ним мистецьких принципів. Деякі із творів митця набули з часом значення канонічних образів. Особливо показовим прикладом у цьому зв’язку є полотно із зображенням Ісуса Христа в момент мучеництв ("Христос у терновому вінку". Полотно, олія, 1639 – 1640 рр.; Лувр, Париж, Франція). Композиція цього твору неодноразово повторювалася самим автором, копіювалась у певних варіаціях його учнями. Популярність її не зменшилась і в наступних XVIII та XIX століттях. Розтиражований за допомогою друку, цей образ став невід’ємною частиною інтер’єру чи не кожного католицького храму сьогодні.
Полотно «Христос у терновому вінку», що в експозиції Художнього музею Луцька, означене стилістичними вирішеннями та майстерністю виконання, певною мірою співзвучною з традиціями мистецтва Гвідо Рені. Постать Ісуса Христа дано в поясному зображенні. Оголене тіло прикриває пурпурова мантія – символ ганьби, який нагадує глядачеві євангельську оповідь про суд Пілата. Ланцюгом охоплені груди, палиця в зв’язаних мотузкою руках, терновий вінок й краплини крові на чолі, всі ці деталі – ознаки страждань Ісуса Христа – вперше використав у луврському полотні великий італієць. Про специфіку його технічних прийомів нагадує пластичне вирішення композиції в характерному тоді академічному стилі, а надто сповнений світлотіньових ефектів колорит неначе запозичений із традицій Караваджо, якими так захоплювався Гвідо Рені.
Отже кому належить виконання полотна «Христос у терновому вінку» із експозиції Художнього музею міста Луцька? Гвідо Рені, його учням чи художникам його кола із болонської школи? В кожному випадку цей твір – один із шедеврів експозиції. Сьогодні він нагадує кожному християнину про силу страждань і силу любові, закликає до смирення і всепрощення. Засобами живопису спонукає до співпереживання і переосмислення власного життя.

Зоя Навроцька,
завідувач Художнього музею у Луцьку
Дослідження, атрибуція творів мистецтва | Переглядів: 391 | Додав: creative0design | Дата: 27.03.2014 | Коментарі (0)